Recent Tweets @manolyafikri
Posts I Like

Chanel No.5’ın Brad Pitt’li hayal kırıklığını hatırlıyor musunuz? Muhtemelen “Nasıl olsa Brad Pitt satar” mantığıyla çekilmiş, parfüme dair hiçbir his barındırmayan, sıradan bir reklamdı.

Genelde “Seksi görün, uzaklara bak, saçlarını dalgalandır” mantığıyla çekilen, eğlenceli ya da iç gıcıklayıcı şarkılarla desteklenen parfüm reklamları yıllardır klişelerden uzaklaşamadı. Miuccia Prada da bu durumu görmüş olacak ki Wes Anderson ve Roman Coppola’ya “Haydi çocuklar bir film çekin de, havamızı bulalım” demiş. Günlerce 14 saniyeyi geçmeyen, kısacık tanıtım filmleriyle sabrımızı zorlayan Prada, sonunda baklayı ağzından çıkardı. Candy rolündeki sarışın, sevimli kızımızı Lea Seydoux oynarken, muhtemelen okuduğunuz hiçbir haberde adı geçmeyen iki de erkek oyuncumuz mevcut. Peter Gadiot ve Rodolphe Paul isimlerini daha önce duymamış olsam da, Wes abimiz ellerinden tutar diye düşünüyorum. 

Filmde karakterimizin isminin Candy olması haricinde, parfümle ilgili hiçbir şey duymuyorsunuz. Her bölümün sonunda gösterilen şişesi haricinde onunla ilgili en küçük bir ipucu bile yok. Buna rağmen, Prada Candy L’Eau’yu bir an önce deneyip, onun şekerli kokusunu duymak istiyorsunuz. 

Toplamda 3 dakika 31 saniye süren videonun her tarafından Wes Anderson’ın işveli, nükteli ve zeki dili akıyor. “Jules et Jim” ve Fransız yeni dalga akımındaki filmlerden esinlenerek çekilen seride, benim favorim kesinlikle ikinci bölüm. Candy’nin iki erkek arasında kalışı, buna rağmen çocuksu tavrını yitirmeyişi inanılmaz tatlı görünüyor. Dekorasyon, müzik (merak edenlere, bölüm sonlarında çalan şarkı: Jacques Dutronc - L’idole), şahane kostümler (e tabii ki Prada) ve eğlenceli dialoglarla geçen film, idiot parfüm reklamlarından sonra ilaç gibi geldi. Bu arada, Wes Anderson’ın yeni filmi The Grand Budapest Hotel’e daha bir sene var ama açlığımı Roman Coppola’nın, Film Festivali’nde gösterilecek A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III (Erkek Aklı diye çevrilmiş) filmiyle gidereceğim. Daha izlemeden tavsiye ediyorum.

  1. insidernotes posted this